- Marktnieuws
Box 3 en vastgoed: waarom vooruitkijken belangrijk blijft
- 7 juli 2026
De belastingheffing in Box 3 blijft volop in beweging. Voor ondernemers, vastgoedbeleggers en vermogende particulieren is het daarom belangrijk om niet alleen naar de huidige belastingdruk te kijken, maar ook naar de manier waarop vermogen is opgebouwd.
Op dit moment wordt Box 3 nog berekend op basis van fictieve rendementen. Daarbij maakt de Belastingdienst onderscheid tussen spaargeld, beleggingen en andere bezittingen, en schulden. Voor wie kan aantonen dat het werkelijke rendement lager is dan het fictieve rendement, kan het interessant zijn om het werkelijke rendement door te geven.
Voor vastgoedbeleggers ligt dat alleen niet altijd eenvoudig. Bij het bepalen van het werkelijke rendement wordt namelijk niet alleen gekeken naar directe inkomsten, zoals huur, maar ook naar waardeveranderingen van het vastgoed. Dat kan betekenen dat een beroep op werkelijk rendement in sommige situaties minder gunstig uitpakt dan vooraf gedacht. Zeker wanneer vastgoed in waarde is gestegen, kan de huidige forfaitaire berekening juist voordeliger zijn.
Tegelijkertijd werkt het kabinet aan een nieuw Box 3-stelsel, waarbij het werkelijke rendement een grotere rol krijgt. De beoogde invoering is 1 januari 2028. In dat voorstel wordt onder meer gekeken naar ontvangen rente, dividend, huur en pacht, maar ook naar waardestijgingen van vermogen. Voor onroerend goed is het uitgangspunt dat de waardeontwikkeling pas wordt belast op het moment van realisatie, bijvoorbeeld bij verkoop.
Dat maakt vooruitkijken belangrijk. Want de keuze om vastgoed privé aan te houden, onder te brengen in een BV-structuur of op een andere manier te structureren, hangt niet alleen af van belasting. Ook rendement, risico, liquiditeit, financiering, overdrachtsbelasting en persoonlijke doelen spelen een rol.
Een BV-structuur kan bijvoorbeeld interessant zijn wanneer rendementen niet direct privé nodig zijn en binnen de vennootschap verder kunnen renderen. Bij bestaand vastgoed moet daarbij wel rekening worden gehouden met mogelijke overdrachtsbelasting. Voor nieuw aan te kopen vastgoed kan die afweging anders uitpakken, omdat de structuur dan vanaf het begin kan worden meegenomen.
Kortom: Box 3 vraagt om maatwerk. De juiste keuze hangt af van de samenstelling van het vermogen, het behaalde rendement, de financieringsstructuur en de plannen voor de toekomst.
Bij Stapelfinancieringen kijken we graag mee naar het bredere financiële plaatje. Voor fiscaal advies werken we daarbij samen met de accountant of fiscalist, zodat financiering, vermogen en fiscale aandachtspunten goed op elkaar aansluiten.
Deze blog is bedoeld als algemene informatie en niet als fiscaal advies. Laat je persoonlijke situatie altijd beoordelen door een fiscalist of belastingadviseur.
Blijf op de hoogte
Wil je niets missen van onze inzichten, ontwikkelingen binnen de financieringswereld en verhalen vanuit Stapelfinancieringen?
Schrijf je in. Dan houden we je af en toe op de hoogte met relevante updates en praktische informatie.
Geen volle inbox, wel waardevolle inzichten.
Benieuwd wat we voor jou kunnen betekenen?
Neem contact met ons op! Binnen 24 uur drink je bij ons een kop koffie en binnen 48 uur heb jij een indicatief financieringsvoorstel.